×

500 plus dla Ukraińców! Polski rząd już wie, jak może pomóc milionom uchodźców

500 plus dla Ukraińców! Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg ujawniła właśnie plany rządu. Czy stać nas na to, aby w obliczu wiszącego na włosku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, deklarować taki krok? Zwłaszcza, że do Polski może trafić nawet około miliona uchodźców…

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Nie ma się już co oszukiwać, prawdziwa wojna pomiędzy Rosją o Ukrainą, może wybuchnąć w każdej chwili. W związku z tym nasz kraj przygotowuje się na taką ewentualność. Wicemarszałek Sejmu zapowiedział, że gdy tak się stanie, do Polski może trafić nawet milion ukraińskich uchodźców.

Co dokładnie planują nasi rządzący? Otóż Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg ujawniła, że przygotowujemy „drugą linię frontu”. Co to oznacza? Chodzi o wsparcie finansowe dla ludzi uciekających przed wojną.

500 plus dla Ukraińców

Pani minister w rozmowie z dziennikarzem programu I Polskiego Radia podkreśliła, że jeśli znajdą się w Polsce i kiedy już będą mieli status uchodźcy nadany przez Urząd ds. Cudzoziemców, będą mogli starać się o takie wsparcie finansowe, jakie otrzymują Polacy. Chodzi oczywiście o 500 plus, a także i rodzinny kapitał opiekuńczy. To jeszcze nie wszystko! Ukraińscy uchodźcy oprócz wsparcia finansowego, otrzymają także pomoc w nauce języka polskiego. Zostaną również, jeśli zaistnieje taka potrzeba, objęci pomocą psychologa.

Realizowane to wsparcie jest poprzez powiatowe centra pomocy rodzinie. Resort w nadchodzącym czasie planuje spotkania z powiatowymi centrami, by przypomnieć tworzenie indywidualnych programów integracji, które dla takich osób są przygotowywane

– zapewniała minister Maląg.

500 plus dla Ukraińców
Flickr

Przypomnijmy tylko, że wizja wojny ukraińsko-rosyjskiej stała się jeszcze bardziej realna po tym, jak Władimir Putin ogłosił, że uznaje niepodległość dwóch samozwańczych republik, a rosyjskie wojska wkroczyły na ich teren z tak zwaną „misją pokojową”. To bardzo zatrważająca sytuacja i naruszenie granic innego kraju przez Rosję.

Dziś w nocy mieszkańcy różnych regionów Polski donosili o lotach samolotów wojskowych, które bardzo ich zaniepokoiły. Niektórzy byli wręcz przekonani, że trwa ewakuacja ludności z Ukrainy.

Źródła: Jedynka Polskiego Radia, www.planeta.pl
Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), Flickr, Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij