×

Zmiana progu uprawniającego do 500+. Ma wejść w życie już od października

Elżbieta Rafalska, Minister rodziny i pracy już jakiś czas temu zapowiadała, że pragnie, aby próg uprawniający do pobierania 500+ na pierwsze lub jedyne dziecko był wyższy. Teraz zdradziła, o ile chce go podnieść.

Wzrosła płaca minimalna, próg też musi

Na chwilę obecną, aby rodzice mogli pobierać 500+ na pierwsze lub jedyne dziecko, ich dochody nie mogą przekroczyć 800 złotych na osobę czy też 1200 złotych, jeżeli w rodzinie znajduje się niepełnosprawne dziecko. Elżbieta Rafalska podkreśla, że podniesienie progów jest konieczne, bo wzrosła pensja minimalna. Od 1 stycznia wynosi ona 1634 zł na rękę.

„Przynajmniej o 100 złotych”

Minister rodziny i pracy w radiowej Jedynce podkreśliła, że dla niej punktem wyjścia jest wzrost co najmniej o kwotę 100 złotych. Zaznaczyła jednak, że musi jeszcze konkrety uzgodnić z premierem Mateuszem Morawieckim oraz minister finansów Teresą Czerwińską.

Warto zaznaczyć, że gdyby próg został na tym samym poziomie, to samotny rodzic jednego dziecka, który otrzymywałby pensję minimalną, zarabiałby o 34 złotych za dużo, aby móc otrzymać świadczenie.

Już w tym roku

Wiele wskazuje na to, że próg miałby zostać podniesiony od nowego okresu zasiłkowego, czyli od tegorocznego października. Miejmy nadzieję, że faktycznie tak właśnie się stanie.

Polecane

Może Cię zainteresować