×

Zmiana w 500 plus. „One zasługują na świadczenie bardziej, niż zwykłe dzieci”

W środę rządzący pochwalili się, że zakończyli już pracę nad rozszerzeniem programu Rodzina plus. Ostatnio w rozmowie w Rmf FM jeden z ministrów został zapytany o to, czy rząd planuje uwzględnić w nim 500+ dla dzieci z domów dziecka.

Najbardziej potrzebujący

W państwowych domach dziecka znajduje się około 17 tys dzieci. Właśnie one często potrzebują finansowego wsparcia. Bardziej niż ci, którzy teraz otrzymują świadczenia w ramach programu. Dlatego zgodnie z najnowszymi zapowiedziami, program 500+ ma zadbać także o nie.

500+ dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych

W trakcie ostatniej rozmowy w RMF FM, radna Monika Jaruzelska zapytała ministra Joachima Brudzińskiego, czy rząd ma jakiś plan wsparcia dla tych dzieci. Podkreślała, że taki pomysł był przekazany rządzącym już dawno, ale nie widać, by miał zostać zrealizowany.

Plan zakładał, że w ramach 500+ dla dzieci z domów dziecka, świadczenie trafiałoby do placówki, która przekazywałaby pieniądze dzieciom. Wnioski mieliby składać opiekunowie. Joachim Brudziński zaznaczył, że takie zmiany są przygotowywane:

To pomysł Akcji Warszawa Jacka Wojciechowicza. Został on przegłosowany w zeszłym roku na jednej z rad Warszawy. Nic w tej sprawie się nie ruszyło. To mi się wydaje głęboką niesprawiedliwością wobec tych dzieci

Kolejne koszty

Rozszerzony program Rodzina plus ma kosztować 18 miliardów złotych rocznie. Dodając dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, koszty programu wzrosną o 101 mln złotych. Minister Brudziński zaznaczył, że takie pieniądze na pewno się znajdą.

Dobrze, że ktoś wreszcie zwrócił uwagę na dramatyczną sytuację dzieci z domów dziecka.

Może Cię zainteresować