×

500+ wpływa na aktywność zawodową Polaków. Dane z GUS pokazują prawdę na temat programu

Jak 500+ wpływa na rynek pracy? Dziennik Gazeta Prawna opublikował najnowsze analizy Głównego Urzędu Statystycznego, z których jasno wynika, że wspomniany wyżej program ma pozytywny wpływ na aktywność zawodową Polaków, a szczególnie na to, jak wygląda aktywność kobiet.

Zostało zapytanych 300 000 osób o to, jak pobieranie świadczeń 500+ wpływa na ich życie zawodowe

Badania wskazują, że 76 000 osób dzięki temu programowi zaczęło nową pracę, następne 75 000 poszukuje jej. Z kolei 33 000 osób zrezygnowało z pracy, a 34 000 nie szuka zatrudnienia.

Start rządowego programu 500+

Dziennik Gazeta Prawna publikując badania wskazuje, że to bardzo mocno rozmija się z tym, co do tej pory było publikowane w mediach

Dotychczasowe bowiem analizy wskazywały na negatywne skutki programu 500+, biorąc pod uwagę aktywność zawodową, a okazuje się, że prawda wygląda zupełnie inaczej. Innego zdania jest Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych, która nie do końca rozumie dlaczego to, że ktoś otrzymuje 500, a nawet 1000 złotych miałoby wpływać na to, że nagle zacznie się interesować szukanie pracy.

„Gdyby nie dostał tych pieniędzy, to nie rozglądałby się za zajęciem? Przecież to nielogiczne”

Zarzuty odnośnie tego, że program 500+ jest nieskuteczny i nie wpływa dobrze na zawodową karierę odpiera minister rodziny pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska:

„Cień dezaktywizacji wisi nad 500 plus niezasłużenie. Choć od jakiegoś czasu było wiadomo, że program miał wpływ na życie zawodowe około 300 tys. osób, to nikomu nie przyszło do głowy, że sporą część tej grupy pieniądze zachęciły do podjęcia zatrudnienia. To jest przełom w ocenie”.

Czy Waszym zdaniem program 500+ wpływa na aktywność zawodową?

Polecane

Może Cię zainteresować