×

Policja przyłapała 5 osób na spacerze. Wysokość mandatów srogo ich zniechęciła

5 tys. złotych kary za długi spacer? Takie lub nawet wyższe mandaty dostaje coraz więcej osób. Do ukaranej pięcioosobowej grupy, która wybrała się nad jezioro, dołączyło trzech mężczyzn, którzy wybrali się na całodniowy spacer trasą rekreacyjną. I wciąż dołączają kolejni.

5 tys. złotych kary za długi spacer

6 kwietnia policyjny patrol na trasie rekreacyjnej w okolicy Jeziora Mucharskiego w Zagórzu trafił na 5-osobową grupę spacerowiczów. To dwie kobiety oraz trzech mężczyzn ze Skawiny, wszyscy w wieku około 20 lat. By dojechać do Jeziora Mucharskiego, przemierzyli około 40 kilometrów. Ale nie za paliwo zapłacą najwięcej.

Każdy z młodych ludzi otrzymał mandat w wysokości 5 tys. złotych. Tym samym podzielili oni los trzech mężczyzn w wieku 20-25 lat, którzy kilka dni wcześniej urządzili sobie 13-kilometrowy spacer.

W obu tych przypadkach młodzi ludzie naruszyli zakaz przemieszczania się, jak i nakaz określonego sposobu przemieszczania: szli pieszo, nie zachowując wymaganej 2-metrowej odległości od siebie.

Czy 5 tys. zł za spacer to wysoka kara? Na pewno mogła być jeszcze wyższa.

Policjanci uznali, że młodzi ludzie rażąco naruszają obowiązujące zakazy, z czym zwrócili się do krakowskiego sanepidu. Ten na każdego z wycieczkowiczów nałożył karę w wysokości 5 tys. złotych.

Przypomnijmy, że w podobnych przypadkach, gdy do akcji wkracza sanepid, kara administracyjna może wynieść nawet do 30 tys. zł. W przypadku nieletnich, którzy łamią nakazy, kierowane są również wnioski do sądu rodzinnego.

12 tys. za przejażdżkę rowerem

Mimo zakazów, niektórzy postanowili mimo wszystko zaryzykować i skorzystać z wiosennej aury. Na krakowskiego rowerzystę, który w sobotnie popołudnie wybrał się na przejażdżkę rowerem po Bulwarze Kurlandzkim, sanepid nałożył karę w wysokości 12 tys. zł.

Ta informacja widocznie nie zdążyła dotrzeć na czas do kobiety, która kilka godzin później wybrała się tą samą trasą na spacer. Również dla niej będzie to najdroższy spacer w życiu. Kobieta zapłaci 12 tys. zł.

Podobne kary (10-12 tys. zł) posypały się w miniony weekend również dla siedzących na ławce w parku. Przy okazji w Krakowie odnalazł się poszukiwany przez policję mężczyzna, który siedział na ławce, spożywając alkohol.

Policjanci, żołnierze i strażnicy, nieustannie patrolują miasta, ale i mniejsze miejscowości. Wykorzystują w tym celu również śmigłowce i drony.

Na tych, którzy za wszelką cenę chcieli skorzystać z wiosennych promieni słońca, posypał się grad mandatów.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować