×

5-latek z autyzmem trafił na listę przestępców seksualnych. „Będzie tam przez całe życie”

5-latek ma znaleźć się na liście przestępców seksualnych. Wszystko przez to, że przytulił i pocałował w przedszkolu dwójkę dzieci, co nie spodobało się ich rodzicom i nauczycielom. Rodzice chłopca są zrozpaczeni i podkreślają, że przez autyzm ich syn ma problemy z rozumieniem społecznych konwenansów.

Nauczyciel twierdził, że 5-latek napastował inne dzieci

Historia 5-latka ze Stanów Zjednoczonych brzmi absurdalnie. Do zdarzenia doszło w Tennessee na początku września bieżącego roku. Nathan chodził do przedszkola East Ridge w Chattanoodze. Na początku roku szkolnego jego mama otrzymała telefon od zaniepokojonego nauczyciela chłopca. Wychowawca powiedział, że 5-latek został oskarżony o dokonywanie czynności seksualnych względem dwójki dzieci.

Przerażona kobieta zapytała, co dokładnie zrobił jej syn. W odpowiedzi usłyszała, że Nathan pocałował jednego z maluchów w policzek, a drugiego przytulił. Mama Nathana próbowała wytłumaczyć, ze jej syn nie miał pojęcia, ze przekracza jakiekolwiek granice:

To tylko dziecko. Nie wie, że to co zrobił jest złe

5-latek na liście przestępców seksualnych

Według relacji bliskich chłopca przedszkole dokonało zgłoszenia pomimo ich tłumaczeń. Decyzję wychowawców poparł również dyrektor. Żaden z pedagogów nie uznał, że do dziecka z autyzmem powinni zastosować inne kryteria oceny. Nauczyciele stwierdzili w zgłoszeniu, że Nathan inicjował czynności seksualne ze swoimi rówieśnikami. W konsekwencji został uznany za przestępcę seksualnego i figuruje na specjalnej liście. Na nic zdadzą się tłumaczenia bliskich, że przez autyzm ma problem ze zrozumieniem niektórych zasad funkcjonowania w społeczeństwie.

Jak twierdzi rodzina, wychowawcy od początku doskonale wiedzieli, że Nathan wymaga specjalnego podejścia ze względu na autyzm. Teraz chłopiec jest w innej szkole, gdzie nauczyciele stosują wobec niego specjalne metody wychowawcze. Problem z przytulaniem innych dzieci nigdy nie powrócił.

5-letni nathan

5-latek który figuruje na liście przestępców seksualnych

5-latek już do końca życia będzie figurował na liście przestępców seksualnych

Bliscy są zrozpaczeni całą sytuacją. Babcia chłopca podzieliła się ostatnio emocjonalnym wpisem:

Co mamy zrobić, kiedy pięciolatek dostaje łatkę przestępcy seksualnego i jest oskarżony o molestowanie przez system? To będzie w jego papierach do końca życia. Już zawsze będzie dla wszystkich przestępcą seksualnych. Nathan ma autyzm i nie jest typowym 5-latkiem. Gdzie mamy szukać pomocy, skoro szkoła nie słucha lekarzy, którzy wszystko im wytłumaczyli?

W odpowiedzi na pytania rodziny, rzecznik miejscowego departamentu edukacji opublikował oświadczenie. Przyznał, że szkoła za bardzo pośpieszyła się ze zgłoszeniem:

Personel szkoły jest zobowiązany do zgłaszania obaw dotyczących dzieci do odpowiedniego departamentu. Dopiero jego pracownicy mogą ustalić, czy takie raporty mają odpowiednią podstawę i jakie działania dalej podjąć

Niestety takie oświadczenie niewiele pomoże Nathanowi i jego bliskim. Na razie mogą tylko czekać na dalszy rozwój sytuacji i mieć nadzieję, że ktoś w końcu naprawi systemowy błąd.

Polecane

Może Cię zainteresować