×

365 dni zostanie usunięte z Netflixa? Film promuje przemoc i napaść seksualną

365 dni zostanie usunięte z Netflixa? Erotyczna powieść zapewniła Blance Lipińskiej ogromną sławę w Polsce i za granicą. Ekranizacja książki nie wszystkim jednak przypadła do gustu. Pewne środowiska domagają się, aby film został usunięty z platformy.

365 dni zostanie usunięte z Netflixa?

Członkowie studenckiej organizacji Pro Empower zgłosili się do platformy z prośbą o to, aby film wyprodukowany na podstawie powieści Blanki Lipińskiej został wykluczony z obecnych zasobów Netflixa. Czy zatem 365 dni zostanie usunięte z Netflixa?

Choć ekranizacja powieści Blanki Lipińskiej jest dostępna na platformie od niedawna, to bardzo szybko zyskała sporą popularność. Pojawiło się także sporo głosów sprzeciwu mówiących o tym, że film propaguje przemoc i gwałt. W związku z tym, w sprawę zaangażowały się środowiska feministyczne.

Studencka organizacja Pro Empower, która zajmuje się problemem molestowania w szkolnictwie wyższym napisała do władz Netflixa list, w którym domaga się, aby na początku filmu umieszczono ostrzeżenie informujące o charakterze treści w nim zawartych. Sugeruje również jego całkowite usunięcie z serwisu.

Na profilu organizacji na Twitterze możemy przeczytać:

Wzywamy Was do zadbania o odpowiednie ostrzeżenie, aby potwierdzić, że film wpisuje się w kulturę gwałtu lub rozważenie możliwości całkowitego usunięcia filmu.

Organizacja Pro Empower zaznacza w swoim liście, że choć sceneria filmu 365 dni stwarza wrażenie, że mamy do czynienia z klasycznym romansem, to jednak przepełniona jest szkodliwymi treściami, które „normalizują” napaść seksualną.

Tak naprawdę w filmie można znaleźć akty przemocy seksualnej, przymusowej kontroli, toksycznej męskości i syndrom Sztokholmski, a to tylko kilka rzeczy.

Fala krytyki

To nie pierwsze głosy sprzeciwu wobec filmu erotycznego 365 dni. Już jakiś czas temu krajowi oraz zagraniczni recenzenci alarmowali mówiąc, że produkcja romantyzuje przemoc i daje przyzwolenie na gwałt. Zwracano uwagę na to, że gdyby nie fakt, że główny bohater filmu Massimo Torricelli jest przystojny i bogaty, historia zapewne byłaby dla widzów odrażająca.

Warto zauważyć, że niedawno podjęto decyzję o wycofaniu filmu pt: Przeminęło z wiatrem, ponieważ przedstawiał zjawisko niewolnictwa. Tymczasem, niewolnictwo seksualne, mające miejsce w XXI wieku może liczyć na akceptację setek tysięcy widzów oraz czytelników. 

Wkrótce jeszcze więcej osób będzie miało okazję poznać erotyczną książkę, ponieważ Blanka Lipińska zamierza wydać angielskie tłumaczenie powieści.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij