×

365 dni zostanie usunięte z Netflixa? Film promuje przemoc i napaść seksualną

365 dni zostanie usunięte z Netflixa? Erotyczna powieść zapewniła Blance Lipińskiej ogromną sławę w Polsce i za granicą. Ekranizacja książki nie wszystkim jednak przypadła do gustu. Pewne środowiska domagają się, aby film został usunięty z platformy.

365 dni zostanie usunięte z Netflixa?

Członkowie studenckiej organizacji Pro Empower zgłosili się do platformy z prośbą o to, aby film wyprodukowany na podstawie powieści Blanki Lipińskiej został wykluczony z obecnych zasobów Netflixa. Czy zatem 365 dni zostanie usunięte z Netflixa?

Choć ekranizacja powieści Blanki Lipińskiej jest dostępna na platformie od niedawna, to bardzo szybko zyskała sporą popularność. Pojawiło się także sporo głosów sprzeciwu mówiących o tym, że film propaguje przemoc i gwałt. W związku z tym, w sprawę zaangażowały się środowiska feministyczne.

Studencka organizacja Pro Empower, która zajmuje się problemem molestowania w szkolnictwie wyższym napisała do władz Netflixa list, w którym domaga się, aby na początku filmu umieszczono ostrzeżenie informujące o charakterze treści w nim zawartych. Sugeruje również jego całkowite usunięcie z serwisu.

Na profilu organizacji na Twitterze możemy przeczytać:

Wzywamy Was do zadbania o odpowiednie ostrzeżenie, aby potwierdzić, że film wpisuje się w kulturę gwałtu lub rozważenie możliwości całkowitego usunięcia filmu.

Organizacja Pro Empower zaznacza w swoim liście, że choć sceneria filmu 365 dni stwarza wrażenie, że mamy do czynienia z klasycznym romansem, to jednak przepełniona jest szkodliwymi treściami, które „normalizują” napaść seksualną.

Tak naprawdę w filmie można znaleźć akty przemocy seksualnej, przymusowej kontroli, toksycznej męskości i syndrom Sztokholmski, a to tylko kilka rzeczy.

365 dni zostanie usunięte z Netflixa 3
Twitter

Fala krytyki

To nie pierwsze głosy sprzeciwu wobec filmu erotycznego 365 dni. Już jakiś czas temu krajowi oraz zagraniczni recenzenci alarmowali mówiąc, że produkcja romantyzuje przemoc i daje przyzwolenie na gwałt. Zwracano uwagę na to, że gdyby nie fakt, że główny bohater filmu Massimo Torricelli jest przystojny i bogaty, historia zapewne byłaby dla widzów odrażająca.

Warto zauważyć, że niedawno podjęto decyzję o wycofaniu filmu pt: Przeminęło z wiatrem, ponieważ przedstawiał zjawisko niewolnictwa. Tymczasem, niewolnictwo seksualne, mające miejsce w XXI wieku może liczyć na akceptację setek tysięcy widzów oraz czytelników. 

Wkrótce jeszcze więcej osób będzie miało okazję poznać erotyczną książkę, ponieważ Blanka Lipińska zamierza wydać angielskie tłumaczenie powieści.

365 dni zostanie usunięte z Netflixa 2
Twitter
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować