×

21-letnia Julia zginęła w ostrzale Charkowa. Była utalentowaną matematyczką

21-letnia Julia zginęła w ostrzale Charkowa. Młoda kobieta była jedną z najbardziej utalentowanych matematyczek w Europie. Do końca wierzyła w zwycięstwo Ukrainy.

Charków w ogniu

Wojsko agresora od początku inwazji bardzo śmiało poczyna sobie w Charkowie. Miasto niszczeje pod ostrzałem. Wróg nie oszczędza nikogo i niczego. Ostrzeliwuje domy mieszkalne i szkoły (zniszczono już kilkaset budynków mieszkalnych i ok. 50 szkół), a także obiekty niezbędne do funkcjonowania infrastruktury. W piątek rosyjskie wojska zaatakowały także laboratorium nuklearne znajdujące się na terenie Charkowa. W ciągu doby miasto ostrzelano 89 razy!

Od 24 lutego zginęło 282 mieszkańców Charkowa. 180 osób to cywile, w tym sześcioro dzieci. Miasto nadal pozostaje pod całkowitą kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy. Z Charkowa ewakuowały się tysiące ludzi, wielu z nich jest już w Polsce.

Podczas jednego z ostrzałów Charkowa zginęła młoda, utalentowana dziewczyna Julia Zdanowska.

21-letnia Julia zginęła w ostrzale Charkowa

Julia miała tylko 21 lat, była utalentowaną matematyczką, jedną z najlepszych wśród młodych matematyków w Europie. W 2017 roku reprezentowała Ukrainę na Europejskiej Olimpiadzie Matematycznej Dziewcząt. W konkursie zajęła II miejsce.

Julia studiowała matematykę komputerową na Wydziale Mechaniczno-Matematycznym. Gdy Rosja zaatakowała, 21-latka nie uciekła z Charkowa, postanowiła zostać ze swoimi bliskimi. Do końca wierzyła, że Ukraina wygra tę wojnę.

Dziękuję, ale zostanę w Charkowie do zwycięstwa

– brzmiała ostatnia wiadomość Julii, cytowana przez „Super Express”.

Julię zamordowano 8 marca. Wiadomość o śmierci utalentowanej matematyczki przekazało Kanadyjskie Towarzystwo Matematyczne.

Smutną wiadomość potwierdził także Ołeksandr Szczerba, ukraiński dyplomata i były ambasador w Austrii.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij