×

16-letni Filip popełnił samobójstwo. Chłopiec był gnębiony przez rówieśników

Nastolatka z Obornik poszukiwano przez dwie doby. Wszyscy mieli nadzieję, że chłopiec odnajdzie się cały i zdrowy… niestety stało się inaczej. 16-letni Filip popełnił samobójstwo. Miał być nękany przez rówieśników. Kilkukrotnie miał o tym informować wychowawcę oraz nauczycieli.

16-letni Filip popełnił samobójstwo

Wielkopolskie Oborniki żyły tą sprawą od kilku dni. 19 października Filip wyszedł ze szkoły i przepadł. Nie pojawił się na umówionym spotkaniu z mamą. Policja wszczęła poszukiwania.

Dziś wiemy już, że finał poszukiwań niestety okazał się tragiczny. 16-latek popełnił samobójstwo. Jego ciało znaleziono kilka kilometrów od miasta.

Ten chłopiec został znaleziony pod masztem telekomunikacyjnym, nie żył, popełnił samobójstwo

– przekazał Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji.

Czy tej tragedii można było uniknąć? Co skłoniło nastolatka do tak desperackiego czynu? Tuż po tym, jak w mediach opublikowano wiadomość o samobójczej śmierci Filipa, w Internecie zaczęły się pojawiać bardzo niepokojące informacje.

Dręczony przez rówieśników

Nastoletni Filip, uczeń Zespołu Szkół im. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach, miał być regularnie nękany psychicznie i fizycznie przez grupę rówieśników – uczniów tej samej szkoły. Oto zdjęcie udostępnione przez portal wpoznanu.pl:

wpoznaniu.pl

wpoznaniu.pl

Według nieoficjalnych ustaleń „Faktu” Filip już raz próbował popełnić samobójstwo. Posunął się do tego na początku roku szkolnego, ale wówczas uratował go kolega.

Chociaż głośno mówiono o grupie młodzieży, która nęka słabszych uczniów, nikt nie zareagował. Klasowa koleżanka Filipa wyznała, że chłopca dręczono już od kilku miesięcy. Z jej słów wynika, że Filip ciągle „żył w strachu”. Nastolatek miał o tym informować wychowawcę i nauczycieli.

Teraz uczniowie zarzucają placówce bierność, a dyrekcja szkoły odpiera zarzuty.

wpoznaniu.pl

wpoznaniu.pl

Uczeń był objęty pomocą pedagogiczną, współpracowaliśmy z rodzicami oraz Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną. Szkoła dołożyła wszelkich starań, aby wszystkich uczniów objąć należytą opieką. Ze względu na poszanowanie prywatności osób bliskich oraz konieczność zapewnienia opieki pozostałym uczniom nie możemy przekazać wszystkich informacji dotyczących tej sprawy.

– przekazała w rozmowie z „Faktem” Małgorzata Cyranek, dyrektor Zespołu Szkół im. gen. T. Kutrzeby. Dodała też, że uczniom klasy, do której uczęszczał Filip, zapewniono wsparcie psychologa.

Filip nie jest jedynym uczniem, prześladowanym przez rówieśników z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kutrzeby. Do redakcji wpoznaniu.pl zgłosił się inny nastolatek, który jest ofiarą prześladowania. Portal informuje, że takich osób jest więcej, a jeden z uczniów przeszedł nawet na edukację domową ze względu na działania szkolnych prześladowców. Warto jednak pamiętać, że problem nie dotyczy wyłącznie jednej szkoły.

Czasami pojawienie się jednego człowieka wystarczy do tego, by uratować czyjeś życie.

– podkreśla psycholog Aleksandra Piotrowska.

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny całodobowo, 7 dni w tygodniu). Dorośli również mogą korzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu zaufania 116 123 (czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00).

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować