×

15-latek zabił młodszą koleżankę. Dziewczynka prawdopodobnie była w ciąży

15-latek zabił młodszą koleżankę i przyznał się do popełnionego czynu. Wiele wskazuje na to, że 13-letnia dziewczynka była w ciąży. Szczegóły zbrodni są wstrząsające. Jakie były motywy działania nastolatka?

Finał poszukiwań 13-letniej Patrycji

O zaginięciu 13-letniej Patrycji Pałoń już we wtorek informowały lokalne media. Ostatni raz mieszkanka Bytomia była widziana na przystanku autobusowym Szarlej Poczta w Piekarach Śląskich. Świadkowie nie mieli jednak pewności, czy dziewczynka ostatecznie wsiadła do autobusu w kierunku Bytomia.

Dzień później, 13 stycznia zagadka zaginięcia nastolatki doczekała się makabrycznego rozwiązania. Po intensywnych poszukiwaniach, w które zaangażowana była rodzina, znajomi oraz policjanci z kilku komend, natrafiono na ciało Patrycji. Zwłoki znajdowały się na terenie nieużytków w Piekarach Śląskich.

Rzeczniczka śląskiej policji Aleksandra Nowara poinformowała, że doszło do zatrzymania osoby, która prawdopodobnie ma związek ze śmiercią dziewczynki. Polskiej Agencji Prasowej udało się ustalić, że zatrzymanym jest 15-letni kolega zmarłej. Nastolatek przyznał się do morderstwa. Zebrane dowody wskazują na to, że 13-latka zginęła na skutek rany zadanej ostrym narzędziem. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że dziewczynka była w ciąży. Właśnie to mogło być przyczyną kłótni pomiędzy nastolatkami. Póki co, policja nie odniosła się do tych ustaleń.

15-latek zabił młodszą koleżankę

Od momentu odnalezienia zwłok, 15-latek był podejrzany. Początkowo przedstawił policji wyjątkowo wiarygodną wersję. Utrzymywał, że we wtorkowy wieczór pokłócił się z Patrycją. Chwilę później 13-latka miała pobiec w stronę ul. Bytomskiej w Piekarach Śląskich. Wraz z upływem czasu 15-latek zaczął zmieniać swoje zeznania. Policjanci zaczęli podejrzewać, że może kłamać. W końcu przyznał się do morderstwa.

Zabójca dopiero wczoraj skończył 15 lat. Ze względu na jego bardzo młody wiek, pojawiają się wątpliwości co do tego czy może odpowiadać za swój czyn. Kodeks karny przewiduje, że za przestępstwo nie odpowiada osoba poniżej 17 roku życia. W wyjątkowych sytuacjach takich jak np. zabójstwo, zbiorowy gwałt, czy porwanie nawet osoby w wieku 15 lat mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej.

15-latek w więzieniu?

Sąd rodzinny oraz dla nieletnich będzie musiał zadecydować, czy podejrzany zostanie zatrzymany. Sędzia weźmie pod uwagę m.in. stopień rozwoju sprawcy oraz okoliczności zbrodni. Pewne jest, że wyrok nie może przekroczyć dwóch trzecich górnej granicy kary przewidzianej za to przestępstwo. Istnieje także możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary przez sąd.

Wczoraj rzeczniczka śląskiej policji podinsp. Aleksandra Nowara przekazała:

Nastolatek dzisiejszą noc spędzi w policyjnej izbie dziecka. Obecnie śledczy wyjaśniają okoliczności sprawy, m.in. przeglądają nagrania z kamer w pobliżu miejsca odnalezienia ciała.

Dzisiaj prawdopodobnie śledczy udzielą więcej informacji w tej sprawie. Policja jest w trakcie ustalania dokładnego czasu zabójstwa.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Imgur, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij