×

1300 zł dla każdego mieszkańca regionu! Bez jakichkolwiek warunków

1300 zł dla każdego stanie się faktem? Nowe świadczenie zdaje się być coraz bliżej realizacji. Kiedy wejdzie w życie i czy finalnie obejmie cały kraj? A może tylko jego część?

1300 zł dla każdego

W ostatnich tygodniach wiele mówiło się o waloryzacji świadczenia 500 plus – czy będzie podwyżka 500 plus. Tymczasem na horyzoncie pojawia się już nowe rozwiązanie, czyli 1300 zł dla każdego, bez żadnych warunków. Patrząc na szalejącą inflację i sytuację gospodarczą kraju, pomysł ten z jednej strony wydaje się być skrajnie nieodpowiedzialny, a z drugiej niewątpliwie pomocny dla wielu rodzin. Nic więc dziwnego, że od samego początku wzbudza mnóstwo emocji – ma swoich zwolenników jak i przeciwników.

Gdy nasze utrzymanie zależy od innych osób, np. pracodawców, mężów, partnerów, rodziców, to mogą one wykorzystać tę zależność dla własnej korzyści. Jeżeli każdemu zapewniony byłby bezwarunkowy dochód podstawowy, to wzrosłaby odporność na takie wykorzystywanie. Na przykład pracownik mógłby przeciwstawić się wyzyskującemu kierownikowi, a żona mogłaby przeciwstawić się przemocowemu mężowi

– powiedział dr hab. Ryszard Szarfenberg, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, cytowany przez portal strefabiznesu.pl.

Eksperyment w 10 gminach

Póki co o 1300 zł w postaci bezwarunkowego dochodu pasywnego będzie mógł ubiegać się każdy Polak z określonego regionu. Pilotażowy program w formie eksperymentu społecznego zostanie przeprowadzony w dziesięciu gminach położonych na Warmii i Mazurach. Dlaczego akurat tam? Uznano, że panuje tam bieda i tamtejszym mieszkańcom zastrzyk gotówki przyda się najbardziej.

Obecnie trwają prace nad tym, aby eksperyment mógł dojść do skutku. Prowadzone są m.in. poszukiwania źródeł finansowania, które niewątpliwie jest głównym czynnikiem warunkującym powodzenie programu.

Wciąż jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, czy ten program w niedalekiej przyszłości obejmie cały kraj. Jesteście za tym, aby tak się stało?

Źródła: www.o2.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować