×

12 tysięcy na dziecko. Kto skorzysta z nowego programu rządu?

Zawrotna kwota w wysokości 12 tysięcy na dziecko to nowy pomysł rządu na pomoc rodzinom. Czy taka kwota realnie wpłynie na wskaźnik dzietności?

Nowe działania w ramach Polskiego Ładu

W połowie maja premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że powstanie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To kluczowa reforma, wprowadzana w ramach Polskiego Ładu. Redaktorzy Faktu ustalili, że projekt ustawy będzie niedługo gotowy. Według ich informatorów dokument jest już przygotowany i przechodzi ostatnie poprawki.

Jak tłumaczą pomysłodawcy nowego programu, ma on pomóc rodzicom w opiece nad dziećmi. W założeniu ma on wesprzeć domowy budżet, aby nie występował problem z opłaceniem opiekunki bądź żłobka. Co najważniejsze, będzie on funkcjonował niezależnie od 500+.

12 tysięcy na dziecko

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowy program skierowany do rodzin. Ma być on uzupełnieniem sztandarowego programu PiS-u 500+. W założeniu przyjmuje on formę wypłaty w wysokości 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Jednakże rodzic będzie miał wybór w kwestii otrzymania tych pieniędzy.

Preferowane są dwie: 500 zł co miesiąc przez dwa lata, czy 1000 zł miesięcznie przez rok. Co najważniejsze, jest on niezależny od programu 500+, co oznacza, że rodzic może skorzystać z dwóch świadczeń jednocześnie.

Obok zapowiedzi odnoszących się do nowego programu, pojawiły się także obietnice zwiększenia ilości żłobków oraz przedszkoli. Premier w trakcie wypowiedzi podkreślał, że „dzieci są przyszłością narodu”. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ruszy także szybciej, niż pierwotnie zakładano.

Kto może się starać o dofinansowanie?

Nowego świadczenia nie uzależniono od pracy rodziców ani od ich sytuacji finansowej. To oznacza, że każdy, kto spełni warunki świadczenia, będzie mógł się o nie ubiegać. Rodzic musi jednak zgłosić się do ZUS i złożyć odpowiedni wniosek. Dopiero, gdy zostanie on rozpatrzony pozytywnie, otrzyma wspomniane wsparcie. Świadczenie ma wymiar powszechny.

Pierwotnie zakładano, że dofinansowanie dotyczyć będzie dzieci, które pojawią się na świecie po 1 stycznia 2022 roku. Jednakże świadczenie w wysokości 12 tys. zł będzie wypłacane już od stycznia 2022 roku. To oznacza, że otrzymają je rodzice tych dzieci, które od 1 stycznia 2022 roku będą wieku 12-26 miesięcy. Z szacunków resortu wynika, że tylko w pierwszym roku działania nowej ustawy pieniądze zostaną przyznane na 410 tys. dzieci.

Czy nowy program pomoże rodzinom w dobie coraz szybciej rozpędzającej się inflacji?

Źródła: www.bankier.pl, www.edziecko.pl, www.money.pl, www.fakt.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij