×

12 niecodziennych zasad, których muszą przestrzegać członkowie rodziny królewskiej

Rodzina królewska od setek lat ma pewne zasady, tradycje, które mimo upływu lat, wciąż muszą być przestrzegane. Czasy się zmieniły, lecz niektóre obyczaje pozostały. Oto 12 naprawdę dziwnych i intrygujących:

#1 Gdy tylko królowa przestaje jeść, ty także kończysz posiłek

To jedna z tradycji, stosowana w rodzinie królewskiej od setek lat. Ta zasada dotycząca spożywania posiłku, weszła w życie dzięki oświadczeniu królowej Wiktorii. Należała ona do osób, które niezwykle szybko jadły – w pół godziny była zdolna pochłonąć siedem dań. Tradycja pozostała do dziś, a osoby spożywające posiłek w towarzystwie królowej, muszą obserwować czy ich towarzyszka już skończyła swoje danie.

#2 Zakaz gry w Monopoly

Trudno sobie wyobrazić, że ktoś mógł zakazać grę tego typu. Zakaz ten pochodzi z przeszłości, kiedy to książę Andrzej, syn królowej Elżbiety II, brał udział w publicznym wydarzeniu. Ludzie wyjaśnili mu zasady gry, lecz najwyraźniej ta forma rozrywki mu się nie spodobała. Uznał, że rodzina królewska nie może grać w Monopoly, ponieważ jest to „zbyt niebezpieczne”.

#3 Psy królowej muszą jeść najlepsze posiłki

Psy rasy corgie są ulubionymi królowej i trzeba przyznać, że wiodą naprawdę królewskie życie. Szef kuchni McGrady, który gotował dla królowej przez 11 lat, zdradził, co spożywały zwierzaki:

Kiedy pracowałem w pałacu, faktycznie mieliśmy królewskie menu dla psów. Wybór dań należał do pani Fennick, opiekunki wszystkich psów w Sandringham, która co miesiąc przesyłała listę potraw.

#4 Rodzina królewska nie może jeść owoców morza

To dlatego, że owoce morza mogą spowodować zatrucie żołądkowe. Rodzina królewska nie je m.in. krabów, małży i krewetek, ale również jest ostrożna w spożywaniu surowego mięsa, a podczas wyjazdów za granicę, także wody.

#5 Umieszczenie torebki królowej ma znaczenie

Jest to pewnego rodzaju sekretny kod. Jeśli królowa położy torebkę na stole, oznacza to, że natychmiast chce skończyć spotkanie. Jeśli torebka znajduje się na podłodze – jest nieusatysfakcjonowana daną rozmową.

#6 Członkowie rodziny królewskiej nie mogą poślubić katolika

Czasy konfliktu kościoła anglikańskiego oraz kościoła katolickiego skończyły się razem z reformą w XVI wieku, jednak reguła została aż do 2013 roku. Dopiero 4 lata temu zniesiono, przestrzeganą od setek lat tę zasadę.

#7 Podczas podróży, członek rodziny królewskiej musi mieć ze sobą czarne ubrania

Na wypadek, gdyby ktoś z bliskich zmarł, królowa lub jej rodzina musi być przygotowana na żałobę.

#8 Po godzinie 18:00 kapelusze są zastępowane diademami

Nakrycia głowy oraz tiary również mają pewien kodeks. Według Granta Harrolda, który jest królewskiego kamerdynera, jest to tradycja z długoletnią historią. Założenie diademu oznaczało że dama jest mężatką.

#9 Czosnek jest zakazany w Pałacu Buckingham

Wygląda na to, że królowa nie przepada za czosnkiem oraz cebulą. Nie jest to jednak nigdzie oficjalnie ogłoszone, lecz można się tego domyślać po rozmowach z szefami królewskiej kuchni. Szef Darren McGrandy powiedział:

Nigdy nie możemy podać niczego, co zawiera czosnek, lub za dużą ilość cebuli. Zakazane jest także serwowanie surowego mięsa, ponieważ królowa woli dobrze wysmażone.

Inny kucharz, John Higgens, wyznał:

W Pałacu Buckingham nie gotuje się z czosnkiem. Przypuszczam, że jest to związane z tym, że ta przyprawa powoduje czkawkę i częste odbijanie.

#10 Dwóch następców tronu nie może podróżować w tym samym czasie

Ta zasada została złamana w 2014 roku, kiedy książę William zabrał swojego syna, księcia Jerzego, w podróż do Australii i Nowej Zelandii. Najprawdopodobniej zasada ta miała na celu ochronę spadkobierców korony, jeśli doszłoby do katastrofy podczas podróży.

#11 Rodzina królewska ma prawo głosu, jednak z niego nie korzysta

Członkowie rodziny królewskiej mają prawo oddania oficjalnego głosu podczas uchwalania danych ustaw, jednak zwyczajowo należy zachować neutralność.

#12 Mirt jest głównym elementem ślubnego bukietu

Roślina mirtu jest bardzo ważna w ślubnym kontekście. Królowa Wiktoria została obdarowana mirtem przez księcia Alberta. Tę, przywiezioną z Niemiec, roślinę po raz pierwszy wykorzystano na weselu Wiktorii. Później można było zobaczyć go w bukiecie królowej Elżbiety II, księżnej Diany i księżnej Cambridge Kate Middleton.

Polecane

Może Cię zainteresować