×

12-letni geniusz, o którym mówi cały świat. Właśnie idzie na studia

12-letni geniusz, o którym mówi cały świat, w wieku 1 roku umiał płynnie czytać, a mając dwa lata poszedł do szkoły. Teraz rozpoczął studia na uniwersytecie Georgia Tech.

Dwulatek w szkole

To brzmi jak historia z życia Młodego Sheldona. Wybitnie uzdolniony 12-latek właśnie rozpoczyna studia na kierunku inżynieria lotnicza uniwersytetu Georgia Tech.

Caleb Anderson miał zaledwie rok, gdy bez żadnej pomocy nauczył się płynnie czytać. W wieku dwóch lat rozpoczął edukację szkolną. Jak wspominał w telewizji śniadaniowej, nie wspomina tego najlepiej:

Mam wyraźne wspomnienie, jak chodziłem do pierwszej klasy, uczyłem się i wszyscy byli ode mnie znacznie wyżsi, bo wiecie, miałem tylko dwa lata. Jeszcze nie umiałem dobrze chodzić.

Szkolni koledzy dwulatka nie wiedzieli, jak go traktować. Budził w nich dysonans poznawczy, bo wyglądał jak wyrośnięty niemowlak, a zachowywał się i rozmawiał jak osoba bardziej dojrzała od rówieśników.

Jak wspomina Caleb, koledzy nie okazywali mu zbyt wiele sympatii i przy każdej okazji podkreślali, że jest mniejszy i słabszy od nich.

12-letni geniusz

Rodzice Caleba też mają pod górkę. Z jednej strony są dumni z syna i dokładają starań, by jego wyjątkowy umysł miał możliwości rozwoju. Z drugiej jednak nie chcieli pozbawiać go dzieciństwa.

Baczną uwagę zwracali na to, jak Caleb jest traktowany przez starszych kolegów. Kiedy rozpoczął studia na kierunku technicznym, a państwo Anderson zorientowali się, że nie zyskał akceptacji wśród studentów uczelni, postanowili poszukać mu innej.

Jak przyznaje Caleb z perspektywy czasu, dobrze się stało:

Wszyscy patrzyli na mnie z góry. Każdy był starszy ode mnie, traktowali mnie jak kosmitę, bo różniłem się od innych uczniów. Nie podobało mi się to. Na  szczęście akceptowały mnie dzieci z sąsiedztwa, które były w moim wieku. Tych ze szkoły nie nazwałbym moimi kolegami

Na szczęście akurat wtedy Caleb został zaproszony na rozmowę rekrutacyjną na uniwersytecie Georgia Tech. Tamtejsi profesorowie byli pod wrażeniem jego wiedzą i znajomością zaawansowanych technologii lotniczych i kosmicznych. Bez trudu otrzymał kwalifikację do prestiżowego programu inżynieryjnego.

Teraz 12-latek studiuje na prestiżowym Uniwersytecie Technologicznym w Georgii.

Źródła: www.o2.pl, www.popularmechanics.com, www.cbsnews.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), YouTube

Polecane

Może Cię zainteresować