×

10 minut wpatrywania się w czyjeś oczy powoduje…

10 minut wpatrywania się w czyjeś oczy powoduje… odmienny stan świadomości.  Zapomnij o narkotykach!

Intensywne wpatrywanie się przez kilka minut w czyjeś oczy to nowy sposób na zmianę świadomości. To intrygujące zjawisko zostało odkryte przez naukowców z Uniwersytetu w Urbino we Włoszech. Jednak to niepierwsze tego typu badania.

Kilka lat temu dokonano podobnego eksperymentu. Zbadano 50-ciu ochotników, a ich zadanie polegało na patrzeniu na ich własne odbicia w lustrze przez 10 minut w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Wielu z nich, po pierwszej minucie patrzenia dostało dreszczy i zaczęło się bać. Podczas tego doświadczenia, ich rysy twarzy zaczęły się zmieniać, przyjmując bardzo dziwny wygląd.

Jak się okazuje, efekt jest jeszcze bardziej przerażający, gdy zamiast w lustro wpatrujemy się w oczy innej osoby…

ONIGIRI STUDIO/SHUTTERSTOCK

ONIGIRI STUDIO/SHUTTERSTOCK

40 osób, młodych i dorosłych ludzi połączono w pary. Każda para usiadła na krzesłach ustawionych w odległości 1 metra od siebie, w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Oświetlenie zostało ustawione tak, aby osoby mogły dostrzec rysy twarzy osoby na przeciwko, natomiast zmniejszyła się ich widoczność barw. Badani wpatrując się w swojego partnera widzieli twarz potwora, zniekształcone rysy własnej twarzy, a nawet twarze swoich bliskich.

Po 10 minutach uczestnicy wypełniali specjalne kwestionariusze dotyczące ich doświadczeń w pokoju. Efekty były szokujące! Według Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego, osoby, które siedziały na przeciwko siebie, zauważały bardziej intensywne kolory, słyszały hałasy pozornie głośniejsze niż powinny, a czas zdawał się płynąć wolniej. Dodatkowo, prawie 90% z nich powiedziało, że twarze partnerów zaczynały być zdeformowane, 75% pod koniec doświadczenia widziało… potwora (!), a 15% osób dostrzegało rysy twarzy swoich krewnych.

Jak to wytłumaczyć?

Kiedy patrzymy w centralny punkt przez dłuższy okres czasu, to co naokoło zaczyna stopniowo zanikać – rysy twarzy stopniowo zanikały, natomiast pojawiały się inne, „dziwne” rzeczy. Jak podkreśla Scientific American, podczas gdy niektórych wizualnych elementów zaczyna brakować, mózg samoistnie zajmuje się ich wypełnieniem na podstawie własnych oczekiwań i doświadczeń. Jednak co powoduje te wszystkie, nietypowe halucynacje?

Ciągle jest wiele niejasności na temat owych, dziwnych zjawisk…

Spodziewałeś się takich wyników? Udostępnij jeśli jesteś w szoku tak jak ja!

Może Cię zainteresować