×

1 września w Warszawie. Nowe zalecenia dla placówek oświatowo-wychowawczych

Już wiemy, jak przypuszczalnie będzie wyglądał 1 września w Warszawie. Władze stolicy na dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentowały swoje rekomendacje dla szkół i przedszkoli. Można się spodziewać, że większość placówek się do nich dostosuje.

1 września w Warszawie – dzieciaki pójdą normalnie do szkoły?

Na spotkaniu z mediami rekomendacje w imieniu miasta przedstawiła wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska. Zdaniem ratusza optymalnym rozwiązaniem, które pozwoli zminimalizować ryzyko nowych zakażeń koronawirusem wśród dzieci i nauczycieli jest tzw. system mieszany.

Zgodnie z nim część dzieci ma się uczyć w domu, a część w szkole. Po upływie tygodnia nastąpiłaby natomiast wymiana. Taki system miałby panować prawdopodobnie aż do momentu uporania się z pandemią lub chociaż do czasu ustabilizowania sytuacji.

Ratusz sugeruje przy tym jednak, żeby zajęcia zdalne obejmowały przede wszystkim starsze dzieci:

Proponujemy też, by w szkołach pozostali uczniowie klas 1-3, zaś zdalnie uczyły się roczniki starsze. Wiemy, że najmłodsze roczniki potrzebują większych kontaktów z rówieśnikami, ponadto mają większe problemy z korzystaniem z narzędzi informatycznych. Do tego zalecamy elastyczne plany lekcji – od 30 do 40 minut dla roczników starszych oraz do 30 minut dla najmłodszych. Chodzi o to, żeby czas spędzony przed ekranem komputerów był krótszy

– oznajmiła Kaznowska.

Będzie bezpiecznie?

Oprócz tego zalecono także wprowadzenie w szkołach dodatkowych środków bezpieczeństwa: uczniowie mają dezynfekować dłonie przed wejściem do placówek i mają przestrzegać zachowania miedzy sobą bezpiecznego 1,5 metrowego dystansu, a na korytarzach szkolnych mają nosić maseczki.

Ratusz zachęca także do wprowadzenia różnych godzin zajęć i przerw w planie dla poszczególnych oddziałów, wietrzenie sal po każdych zajęciach, dezynfekowanie sprzętu sportowego, wyłączenie źródełek i fontann z wodą oraz zwracanie uwagi uczniom, by nie wymieniali się przyborami szkolnymi.

Co z przedszkolami?

Co zaskoczyło jednak część osób władze Warszawy nie zdecydowały się sprecyzować szczegółowych rekomendacji w sprawie przedszkoli. Kaznowska w tym przypadku oświadczyła, że ratusz czeka na ścisłe  wytyczne ze strony rządowej.

Warto podkreślić, że zalecenia władz miasta stołecznego Warszawy nie są kwestią jego własnego widzimisię. Powstały bowiem na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 360 dyrektorów szkół i przedszkoli stolicy na temat nauki zdalnej i w dużym stopniu po prostu odzwierciedlają ich opinię.

Źródła: tvn24.pl, warszawawpigulce.pl, www.prawo.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), MIK/Flickr

Może Cię zainteresować