×

Podczas Nowego Roku Australia nagle przesunie się o 1,8 metra na północ. Jak to możliwe?

Australijczycy trzymajcie się mocno! Z dniem Nowego Roku 2017 Australia przesunie się na północ o 1,8 metra. Czytelniku jeżeli przez Twój umysł przepływają myśli o jakiejś apokalipsie z udziałem płyt tektonicznych to… prawie masz prawie rację!

Ruch kontynentów odgrywa zdecydowaną rolę w tym zajściu. Australijska płyta porusza się na północ 7 centymetrów na rok. Ten właśnie ruch skumulowany przez dekady spowodował, że koordynaty na mapach zaczynają się różnić zdecydowanie od tych rzeczywistych i podawanych przez satelity. W chwili obecnej ta różnica wynosi ponad 1,5 metra. Jest ona wystarczająco duża, aby wprowadzić w błąd wszystkie australijskie urządzenia używające GPS takie jak smartfony i pojazdy.

„Jeżeli ktoś chce używać samojezdnych samochodów to dokładne mapy są podstawą bezpiecznej jazdy” powiedział Dan Jaksa członek Geoscience Australia w wywiadzie dla BBC News.

W Australii ludzie posiadają bezzałogowe traktory, które jeżdżą dookoła farm i jeżeli koordynaty nie będą się zgadzać z rzeczywistymi to może zapanować tam ogromny chaos. W celu zapobiegnięcia tej czarnej wizji, gdzie traktory mogą rozjeżdżać niewinne zwierzęta albo powodować wypadki, naukowcy postanowili przesunąć koordynaty na północ. Z początkiem roku 2020 płyty tektoniczne ułożą się dokładnie w ustalonych pozycjach i będzie to najdokładniejszy rok od 1994 roku, w którym wprowadzono pierwsze koordynaty GPS.

KATERYNA KON/SHUTTERSTOCK

KATERYNA KON/SHUTTERSTOCK

Może Cię zainteresować

zamknij