Zmiany dla palaczy. Nowe prawo wchodzi już od maja

    Zmiany dla palaczy. Nowe prawo wchodzi już od maja

    papierosy, papieros, tytoń, akcyza
    papierosy, papieros, tytoń, akcyza
    Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ©Nopphon - stock.adobe.com
    09.02.2024 15:15

    W maju nadejdzie czas na wprowadzenie zmian w sposobie rejestrowania wyrobów tytoniowych. Do teraz system Track&Trace miał zastosowanie wyłącznie do papierosów oraz tytoniu do skręcania. Jednak już za trzy miesiące asortyment objęty tym systemem zostanie poszerzony. Oznacza to, że rejestracji w systemie będą wymagać również punkty handlowe oferujące tego rodzaju produkty.

    Do dzisiaj w ramach europejskiego Systemu Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych, znanego jako Track&Trace, monitorowano jedynie papierosy i tytoń do skręcania. Z dniem 20 maja 2024 roku, system ten zostanie poszerzony o dodatkowe wyroby zawierające tytoń w swoim składzie.

    "Mając na uwadze, że na ww. wyroby nie są nakładane znaki akcyzy będące podstawowym zabezpieczeniem, konieczne jest określenie dla nich odpowiedniego zabezpieczenia" - podkreślono.

    Zapowiedziano, że od 20 maja 2024 roku, wachlarz wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony między innymi o inne wyroby tytoniowe, które nie są objęte akcyzą, na przykład tytoń do żucia czy do nosa, dla których należy zastosować zabezpieczenie wymienione w artykule 3 decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej (UE) nr 2018/576.

    Rozszerzenie to dotyczy na przykład tytoniu do żucia, cygar, cygaretek, tabaki, tytoniu do fajek wodnych. Celem tych zmian jest bardziej efektywne przeciwdziałanie nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi, ochrona zdrowia publicznego oraz zwiększenie kontroli nad wpływami do budżetu państwa.

    Punkty sprzedaży oferujące wyroby tytoniowe również będą zobowiązane do rejestracji w systemie. To jedyny wymóg nałożony na detaliczne punkty sprzedaży w kontekście działania systemu Track&Trace. Jednak jego niezastosowanie może skutkować niemożliwością nabycia wyrobów tytoniowych od dostawców począwszy od 20 maja 2024 roku.

    Zasady działania systemu Track&Trace w Unii Europejskiej zostały włączone do polskiego ustawodawstwa aktem z dnia 22 lipca 2016 roku, który zmieniał ustawę o ochronie zdrowia przed skutkami używania tytoniu oraz produktów tytoniowych.

    Głównym mechanizmem zabezpieczającym, wymaganym przez system Track&Trace i stosowanym na opakowaniach jednostkowych papierosów oraz tytoniu do samodzielnego skręcania, są znaki akcyzy, z wyjątkiem produktów sprzedawanych w strefach wolnocłowych dla podróżnych udających się do krajów spoza Unii, tzw. produkty duty-free.

    Źródło artykułu:WP Finanse
    Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
    Zobacz także