×

Jego ryzykowny plan uratował życie 200 osobom jadącym pociągiem do Auschwitz

To jedna z tych historii, które przywracają wiarę w ludzi, nawet w tych najgorszych czasach. Tym razem tłem są tu okropieństwa drugiej wojny światowej, a bohaterami trójka przyjaciół, która postanowiła nie być obojętna i powiedzieć „nie”. Ich odwaga uratowała około 200 osób od piekła Auschwitz.

We troje przeciwko nazistom…

Do wydarzeń, o których mowa, doszło wiosną 1943 roku w Belgii. To właśnie wtedy Youra Livchitz – Żyd, lekarz rosyjskiego pochodzenia – poznał datę wyjazdu 20. pociągu przewożącego setki ludzi do obozu zagłady. Postanowił działać. Razem z dwójką przyjaciół – Jeanem Franklemonem i Robertem Maistriau – przygotował ryzykowny plan. Efektem jego wprowadzenia w życie mogło być uratowanie choćby części z 1,631 osób skazanych na pobyt w Auschwitz.

Lampa, pistolet i czerwony papier

Mężczyźni postanowili zatrzymać transport, otworzyć wagony i dać tym samym szansę na ucieczkę przewożonym w nich ludziom. Swój plan wprowadzili w życie 19 kwietnia 1943 roku, po tym, gdy wypełniony pociąg ruszył z Mechelen do obozu z Oświęcimiu. Wydawało się, że brawurowa akcja nie miała prawa się powieść. Youra, Jean i Robert chcieli zrealizować swój plan używając jedynie szczypiec, lampy huraganowej osłoniętej czerwonym papierem – udającej światło „stop” – i pistoletu. Wbrew nikłym szansom na sukces, udało się!

Gdy tylko maszynista zauważył czerwone światło przy torach, natychmiast się zatrzymał. W tym momencie rozległy się strzały – to Youra używając jedynego pistoletu, starał się odciągnąć uwagę strażników do wagonów. Równocześnie pozostała dwójka otwierała drzwi przedziałów.

Sukces okupiony stratami

Przed pierwszą reakcją strażników wolność odzyskało 17 osób. Gdy pociąg ruszył kolejne 200 wyskakiwało przez nadal otwarte drzwi. Niestety, trójce przyjaciół nie udało się uwolnić wszystkich. Część ze skazanych na pobyt w Auschwitz nie przeżyła strzałów oddanych przez strażników. W akcji zginęły w sumie 23 osoby.

Tragiczny koniec

Youra, Jean i Robert wyszli cali z zasadzki. Udało się im uciec. Niestety, nie dla wszystkich historia skończyła się szczęśliwie. Nadal zaangażowany w ratowanie Żydów Youra został zdradzony i ostatecznie rozstrzelany przez nazistów. Z kolei Jean przeżył piekło obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Historię trójki przyjaciół i ich brawurowej akcji światu opowiedział Robert. Przedstawił ją na łamach książki Marion Schreiber “The Twentieth Train: The True Story of the Ambush of the Death Train to Auschwitz”.

Świadectwo bohaterstwa, jakie dali w czasie wojny Youra, Jean i Robetr, to gotowa historia na film. Film nie tylko o brawurowej akcji, ale i umiejętności powiedzenia „nie” w obliczu okropieństwa wojny.

Może Cię zainteresować