×

Płyn do płukania ust na koronawirusa? Ciekawe doniesienia naukowców

Płyn do płukania ust na koronawirusa? W brytyjskim czasopiśmie naukowym „Function” pojawił się szokujący artykuł, z którego wynika, że m.in. etanol może być skuteczną bronią w walce z epidemią. Czy rzeczywiście lek na koronawirusa jest już od dawna dostępny?

Płyn do płukania ust na koronawirusa?

Od początku trwania pandemii, jesteśmy zasypywani przerażającymi informacjami o tym, że w zasadzie nie istnieje jeden, specyficzny lek, który byłby w stanie zwalczyć Covid-19. Zatem czym obecnie leczy się koronawirusa? Pacjenci zmagający się z uciążliwymi objawami choroby są leczeni lekami na malarię bądź HIV.

Na całym świecie prowadzone są rozmaite badania mające na celu stworzenie uniwersalnego leku oraz szczepionki wymierzonych w koronawirusa. Wszystko wskazuje na to, że szybciej epidemia dobiegnie końca niż doczekamy się odpowiednich medykamentów. Jest jednak promyk nadziei w postaci najnowszych dociekań naukowców z Uniwersytetu w Cardiff.

Uczeni uważają, że epidemię może pomóc zwalczyć regularne stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Badacze podkreślają, że istotną rolę w replikacji i transmisji COVID-19 mają gardło i ślinianki. W związku z tym, zwrócili uwagę na fakt, że płyny stosowane do płukania jamy ustnej, w których składzie obecne są m.in. etanol czy chlorheksydyna mogą prowadzić do zniszczenia błony lipidowej wybranych wirusów, a w rezultacie do ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.

Chorzy wiedzieli o tym już dawno?

Jak zauważają naukowcy, wirus SARS-CoV-2 należy do grupy wirusów otoczkowych przez co posiada zewnętrzną błoną lipidową. W najbliższym czasie prawdopodobnie zostaną przeprowadzone badania, które pozwolą ustalić, czy składniki płynów do płukania ust mogą rozbijać tę błonę.

Przewodzący badaniom profesor Valerie O’Donnell powiedziała:

Nie wiemy jeszcze, czy istniejące płyny do płukania jamy ustnej działają przeciwko otoczce lipidowej SARS-CoV-2. (…) Konieczne są badania w trybie pilnym w celu ustalenia możliwości ich zastosowania przeciwko temu wirusowi.

Jeżeli okaże się, że etanol ma zdolność niszczenia powłoki wirusa, to nowego znaczenia nabierze fakt, że kilku pacjentów leczonych w polskich szpitala na koronawirusa, uciekało do sklepu, by kupić alkohol. Czyżby przeczuwali, że etanol może im pomóc zwalczyć chorobę?

Badania nie kłamią

Istnieją badania, które wykazały już w przeszłości skuteczność płukania jamy ustnej w zwalczaniu wirusów otoczkowych, w tym koronawirusów. Z drugiej strony, Światowa Organizacja Zdrowia zaprzecza tym ustaleniom i utrzymuje, że brak jest dowodów na to, aby płukanie ust w jakikolwiek sposób przyczyniało się do mniejszego rozprzestrzeniania koronawirusa.

Na stronie WHO można przeczytać:

Niektóre marki płynów do płukania ust mogą wyeliminować niektóre drobnoustroje na kilka minut ze śliny w jamie ustnej. Nie oznacza to jednak, że chronią cię przed infekcją.

Można się spodziewać, że sensacyjne doniesienia na temat płynów do płukania jamy ustnej poskutkują wzrostem sprzedaży tych produktów. Podobne zjawisko miało miejsce w marcu, gdy przerażeni epidemią ludzie masowo wykupywali mydło, środki dezynfekcyjne oraz papier toaletowy.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować