Kiedy odbierzesz połączenie od nieznanego numeru i usłyszysz te 4 słowa, natychmiast się rozłącz!

Właściwie ta codzienna sytuacji nikomu nie powinna wydawać się podejrzana.

Jednak doskonale zaplanowane oszustwo może wprowadzić nas w spore tarapaty. Gdy zadzwoni do nas ktoś z nieznanego nam numeru i zapyta „Czy mnie słyszysz? Jeśli tak, proszę odpowiedzieć – tak”. Policja ostrzega, by w takiej sytuacji natychmiast się rozłączyć i zgłosić sprawę na najbliższym posterunku.

Pomysł narodził się w USA, przeniósł do Kanady, a teraz śmiało zmierza do Europy. Obecnie w Niemczech wiele osób padło ofiarami oszustów.

Gdy już nasz rozmówca upewni się, że doskonale go słyszymy, zadaje serię pytań, na które odpowiedź brzmi ‘tak’. Zazwyczaj są one zbyt oczywiste i nie wzbudzają niczyich podejrzeń. Czy jesteśmy w domu, czy korzystamy z Internetu, czy dom należy do nas i tego typu sprawy. W międzyczasie cała rozmowa i nasze potwierdzające odpowiedzi zostają nagrane.

Phone

Materiał audio zostaje nagrany i wykorzystany do zaciągnięcia pożyczek lub innych transakcji, które wymagają jedynie zleceń głosowych.

Najlepszym przykładem tego, jak ważne są urządzenia sterowane głosem, jest Siri w iPhonach lub Amazon Echo. Głos jest rozpoznawalny w komunikacji cyfrowej i także może posłużyć oszustom do kradzieży na nasze konto.

high windows

Ludzie często nie wiedzą jak sobie poradzić w takiej sytuacji, są zastraszani, a o fakcie dowiadują się dopiero, gdy przedstawiciel firmy windykacyjnej wysyła rachunek do zapłaty.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by z dozą ostrożności podchodzić do telefonów od nieznajomych. Nigdy nie powinno się podawać danych osobowych. Warto pamiętać również o opcji zastrzegania numeru telefonu lub samodzielnie nagrywać rozmowy.

Jeśli jednak się zdarzy, że rozmówca wyda nam się dziwny, natychmiast należy się rozłączyć i zgłosić sprawę na policję. Podobnie sytuacja wygląda, w przypadku, gdy otrzymamy nieuzasadnione wezwanie do zapłaty. Taką sprawę natychmiast należy zgłosić władzom.

Malware Infection

Przestępcy coraz częściej wykorzystują technologię, warto więc znać ich sposoby, by móc się przed nimi zabezpieczyć.