×

Choroba Alzheimera dotknęła babcię 13-latki. To wtedy zdolna dziewczynka wpadła na genialny pomysł!

Miliony ludzi na całym świecie cierpi na demencję, która jest powszechnie znana jako amnezja. W przypadku Alzheimera najbardziej rozpowszechniona jest choroba neurodegeneracyjna odpowiadająca za utratę komórek nerwowych.

Osoby dotknięte schorzeniem mają zaburzone funkcje poznawcze powiązane z pamięcią, koncentracją czy racjonalnym myśleniem. Niestety, demencja odciska swoje piętno również na bliskich chorej osoby, którzy często są uznawani za obcych, a co za tym idzie muszą stawiać czoła przeciwnościom wynikającym ze schorzenia.

Doświadczyła tego 13-letnia, urodzona w Hong Kongu Emma Yang, której babcia zachorowała na Alzheimera niespełna 5 lat temu.

Kobieta stopniowo zaczynała zapominać o ważnych szczegółach – swój wiek, imię, aż w końcu zaczęła mieć problemy z rozpoznawaniem bliskich.  Dziewczynka wiedziała, że nie może bezczynnie się temu wszystkiemu przyglądać i postanowiła znaleźć sposób na poprawę jakości życia starszej kobiety. To wtedy wpadła na genialny pomysł!

Dziewczynka uwielbiała programować. Kiedy miała zaledwie 8 lat, już wtedy doskonale radziła sobie w tworzeniem stron w HTML czy CSS.

Wykorzystując swój talent, zamiłowanie do branży IT i pomoc specjalistów, postanowiła stworzyć specjalną aplikację o nazwie „Timeless”, która miała na celu pomóc nie tylko jej babci, ale również innym osobom chorym na Alzheimera.

Aplikacja ma za zadanie pomóc uchronić to, co najważniejsze, od zapomnienia – piękne momenty oraz nierozerwalną więź pomiędzy ludźmi. To bez wątpienia sposób na spowolnienie procesu utraty zdolności rozpoznawania osób.

„Timeless” ma 6 zakładek:

  1. „Dzisiaj” – pamiętnik z danego dnia.
  2. „O mnie” – przedstawia najważniejsze informacje o chorej osobie.
  3. Zakładka służąca do przechowywania zdjęć krewnych.
  4. Zakładka z danymi kontaktowymi łącznie ze zdjęciami i relacjami, jakie łączą poszczególne osoby.
  5. „Wiadomości” – możliwość śledzenia, co w danej chwili robią najbliżsi.
  6. „Identyfikacja” – poprzez możliwość rozpoznawania twarzy, aplikacja pozwala określić kim jest dana osoba i wskazać na relację, jaka je łączy.

Prototyp aplikacji odniósł sukces! Emma ma nadzieję, że już wkrótce będzie ona dostępna, a życie milionów chorych osób stanie się łatwiejsze.

Może Cię zainteresować